Определението сейф и качествата, характерни за него са обозначени в сертификата БДС EN 1143-1. Устойчивостта на сейфовете срещу взлом се определя след сертификационни изпитания от оторизирани организации, официално упълномощени да провеждат тези изпитания. Според станадартите условната единица за определяне на устойчивостта на взлом е приета да бъде единицата за съпротивление Ес. Тази единица характеризира устойчивостта на сейфа към взлом при използване на инструмент /имащ съответен коефициент в зависимост от вида му - механичен, режещ, термичен/ за единица време и от базисното значение /също със съответен коефициент, отразяващ трудността на подготовка и доставка на инструмента към мястото на взлома/. Има 5 категории инструменти.
Много често клиента бива заблуждаван, че взломоустойчивия сейф е и огнеупорен, но само сертифицираният сейф, който е преминал съответните изпитания на огнеупорност и отговаря на тях може да бъде назован огнеупорен.
Какви видове биват сейфовете?
Сейфовете се класифицират по предназначението им:
- Огнеупорни – защитават съдържанието на сейфа от висока температура, но не и от взлом /професионалисти могат да отворят такъв сейф за 15-20 мин./
- Взломоустойчиви – защитават съдържанието на сейфа от взлом и разбиване, но не предпазват от пожар за по-дълаг период от време.
- Комбинирани – осигуряват едновременно защита на съдържанието на сейфа при взлом и пожар.
- За вграждане – вграждат се в стена или под, явяват се взломоустойчиви и предпазват при пожар в зависимост от масивността на стената.
- Касови – взломоустойчиви сейфове от висок клас 3, 4 и 5.Обикновено се използват в банки и други финансово-кредитни институции.
- Мебелни – обичайно биват с неголеми размери, монтират се в мебел, задължително се закрепват към стената /фабрично са пригодени/.
- Хотелски – разновидност на мебелните сейфове, оборудвани са със специални заключващи устройства, облекчаващи работата със сейфа на клиенти и персонал.
- Оръжейни – за съхраняване на пистолети или дългоцефно оръжие, снабдени спецално с държачи и притежаващи отделение за съхраняване на патроните.
- За магнитни носители – защитават следните носители на информация : дискети, CD, всички видове памети и др. От пожар /пределната допустима температура е +50С във вътрешността на сейфа/
- Депозитни – сейфове за инкасиране на суми по време на работа на денонощни обекти – над основната сейфова кутия е разположено независимо малко касово отделение, в което се поставят сумите, при затварянето му, автоматично падат в основната сейфова кутия
Направете вашето запитване тук.